Calendar

SunMonTueWedThuFriSat
1
Spinning with Dona/Amy (45) 6:00 am
Spinning with Dona/Amy (45)
Oct 1 @ 6:00 am – 6:45 am
 
30 min HIIT Lisa 6:15 am
30 min HIIT Lisa
Oct 1 @ 6:15 am – 6:45 am
 
Adventure Zone 9:00 am
Adventure Zone
Oct 1 @ 9:00 am – 9:00 pm
 
Walk it Off Suz/Cathy (Mon) Val (Wed) 9:00 am
Tabata 20’s Juke 9:15 am
Tabata 20’s Juke
Oct 1 @ 9:15 am – 10:15 am
 
Spinning Jeanne 9:30 am
Spinning Jeanne
Oct 1 @ 9:30 am – 10:30 am
 
Aquafit Suz 10:30 am
Aquafit Suz
Oct 1 @ 10:30 am – 11:15 am
 
CENTERGY Candlelight Val 10:30 am
CENTERGY Candlelight Val
Oct 1 @ 10:30 am – 11:30 am
 
Vinyasa Flow Kelly 12:00 pm
Vinyasa Flow Kelly
Oct 1 @ 12:00 pm – 12:55 pm
Hot Yoga Studio
30 HIIT Lisa 12:15 pm
30 HIIT Lisa
Oct 1 @ 12:15 pm – 12:45 pm
TRX Cage
Spinning Val 12:15 pm
Spinning Val
Oct 1 @ 12:15 pm – 1:00 pm
 
Children’s Basketball (4-7) 5:30 pm
Children’s Basketball (4-7)
Oct 1 @ 5:30 pm – 6:15 pm
 
Supervised Swim Weekday 5:30 pm
Supervised Swim Weekday
Oct 1 @ 5:30 pm – 8:00 pm
 
Sweat & Shred Lisa 5:30 pm
Sweat & Shred Lisa
Oct 1 @ 5:30 pm – 6:30 pm
 
30 Minute Abs Val/Cathy 6:00 pm
30 Minute Abs Val/Cathy
Oct 1 @ 6:00 pm – 6:30 pm
 
Children’s Basketball (8-12) 6:15 pm
Children’s Basketball (8-12)
Oct 1 @ 6:15 pm – 7:00 pm
 
Aqua HIIT 6:30 pm
Aqua HIIT
Oct 1 @ 6:30 pm – 7:00 pm
 
BLAST Kristy (Studio 1) 6:30 pm
BLAST Kristy (Studio 1)
Oct 1 @ 6:30 pm – 7:30 pm
 
Spinning Cathy/Kevin 6:30 pm
Spinning Cathy/Kevin
Oct 1 @ 6:30 pm – 7:30 pm
 
Karate (Age 13+) 7:00 pm
Karate (Age 13+)
Oct 1 @ 7:00 pm – 9:00 pm
Studio 4. Free to child members, $10 child of member
Belly Fit Express Kristina 7:15 pm
Belly Fit Express Kristina
Oct 1 @ 7:15 pm – 8:00 pm
 
Adult Drop in Basketball (16+) 7:30 pm
Adult Drop in Basketball (16+)
Oct 1 @ 7:30 pm – 9:00 pm
 
Adult Karate (Studio 4) 7:30 pm
Adult Karate (Studio 4)
Oct 1 @ 7:30 pm – 8:30 pm
 
CENTERGY Grace 7:30 pm
CENTERGY Grace
Oct 1 @ 7:30 pm – 8:30 pm
 
Yin Yang Michelle 8:00 pm
Yin Yang Michelle
Oct 1 @ 8:00 pm – 9:00 pm
Hot Yoga Studio
2
Early Morning Practice (Yoga) Ashley 6:15 am
Early Morning Practice (Yoga) Ashley
Oct 2 @ 6:15 am – 7:05 am
Hot Yoga Studio
Adventure Zone 9:00 am
Adventure Zone
Oct 2 @ 9:00 am – 9:00 pm
 
ZUMBA Dana 9:15 am
ZUMBA Dana
Oct 2 @ 9:15 am – 10:15 am
 
Barre Fitness with Fiona 9:30 am
Barre Fitness with Fiona
Oct 2 @ 9:30 am – 10:30 am
Studio 1
Aquafit Nicol 10:30 am
Aquafit Nicol
Oct 2 @ 10:30 am – 11:30 am
 
Stretch and Restore Val 10:30 am
Stretch and Restore Val
Oct 2 @ 10:30 am – 11:30 am
 
6 Pack Abs Val 12:15 pm
6 Pack Abs Val
Oct 2 @ 12:15 pm – 1:00 pm
 
30 HIIT Amy 5:30 pm
30 HIIT Amy
Oct 2 @ 5:30 pm – 6:00 pm
 
Children’s Obstacle Course 5:30 pm
Children’s Obstacle Course
Oct 2 @ 5:30 pm – 6:30 pm
 
Supervised Swim Weekday 5:30 pm
Supervised Swim Weekday
Oct 2 @ 5:30 pm – 8:00 pm
 
CENTERGY Cheryl 6:00 pm
CENTERGY Cheryl
Oct 2 @ 6:00 pm – 7:00 pm
 
300 Calorie Spinning Tiina 6:30 pm
300 Calorie Spinning Tiina
Oct 2 @ 6:30 pm – 7:00 pm
 
Legs, Bums, & Tums Cathy 6:30 pm
Legs, Bums, & Tums Cathy
Oct 2 @ 6:30 pm – 7:15 pm
 
Gentle Yoga Ivana 7:00 pm
Gentle Yoga Ivana
Oct 2 @ 7:00 pm – 8:00 pm
 
POWER Express Tiina 7:00 pm
POWER Express Tiina
Oct 2 @ 7:00 pm – 7:45 pm
 
Adult Drop in Volleyball (16+) 7:30 pm
Adult Drop in Volleyball (16+)
Oct 2 @ 7:30 pm – 9:00 pm
 
Gentle Yoga Andrea/Emily 8:00 pm
Gentle Yoga Andrea/Emily
Oct 2 @ 8:00 pm – 9:00 pm
 
3
Spinning with Simon/Amy (45) 6:00 am
Spinning with Simon/Amy (45)
Oct 3 @ 6:00 am – 6:45 am
 
30 Min HIIT Lisa/Tricia 6:15 am
30 Min HIIT Lisa/Tricia
Oct 3 @ 6:15 am – 6:45 am
 
CENTERGY Suz 6:45 am
CENTERGY Suz
Oct 3 @ 6:45 am – 7:45 am
 
Adventure Zone 9:00 am
Adventure Zone
Oct 3 @ 9:00 am – 9:00 pm
 
Walk it Off Suz/Cathy (Mon) Val (Wed) 9:00 am
Cardio Fusion Suz 9:15 am
Cardio Fusion Suz
Oct 3 @ 9:15 am – 10:15 am
 
Spinning Steph/Jeanne 9:30 am
Spinning Steph/Jeanne
Oct 3 @ 9:30 am – 10:30 am
 
Aquafit Val 10:30 am
Aquafit Val
Oct 3 @ 10:30 am – 11:30 am
 
POWER Jeanne 10:30 am
POWER Jeanne
Oct 3 @ 10:30 am – 11:30 am
 
POWER Val 12:00 pm
POWER Val
Oct 3 @ 12:00 pm – 1:00 pm
 
Vinyasa Flow Dustin 12:00 pm
Vinyasa Flow Dustin
Oct 3 @ 12:00 pm – 12:55 pm
Hot Yoga Studio
30 HIIT Lisa 12:15 pm
30 HIIT Lisa
Oct 3 @ 12:15 pm – 12:45 pm
TRX Cage
Children’s Dodgeball (ages 4-7) 5:30 pm
Children’s Dodgeball (ages 4-7)
Oct 3 @ 5:30 pm – 6:15 pm
 
Kettlebell HIIT 5:30 pm
Kettlebell HIIT
Oct 3 @ 5:30 pm – 6:15 pm
 
Pilates Mat Mary 5:30 pm
Pilates Mat Mary
Oct 3 @ 5:30 pm – 6:30 pm
 
Supervised Swim Weekday 5:30 pm
Supervised Swim Weekday
Oct 3 @ 5:30 pm – 8:00 pm
 
Children’s Dodgeball (ages 8-12) 6:15 pm
Children’s Dodgeball (ages 8-12)
Oct 3 @ 6:15 pm – 7:00 pm
 
Aquafit Sue B/Kristy 6:30 pm
Aquafit Sue B/Kristy
Oct 3 @ 6:30 pm – 7:30 pm
 
POWER Mary 6:30 pm
POWER Mary
Oct 3 @ 6:30 pm – 7:30 pm
 
Stretch Meditation (Warm) Sonya 6:30 pm
Stretch Meditation (Warm) Sonya
Oct 3 @ 6:30 pm – 7:30 pm
Hot Yoga Studio
Spinning Greg Pace 7:00 pm
Spinning Greg Pace
Oct 3 @ 7:00 pm – 8:00 pm
 
Yin Yang Laura 8:00 pm
Yin Yang Laura
Oct 3 @ 8:00 pm – 9:00 pm
 
4
Early Morning Practice (Yoga) Ashley 6:15 am
Early Morning Practice (Yoga) Ashley
Oct 4 @ 6:15 am – 7:05 am
Hot Yoga Studio
Adventure Zone 9:00 am
Adventure Zone
Oct 4 @ 9:00 am – 9:00 pm
 
BARRE Sinead 9:15 am
BARRE Sinead
Oct 4 @ 9:15 am – 10:15 am
Yoga Studio
Core and More Juke 9:15 am
Core and More Juke
Oct 4 @ 9:15 am – 10:15 am
 
Aquafit Mary 9:30 am
Aquafit Mary
Oct 4 @ 9:30 am – 10:30 am
 
6 Pack Abs Bonnie 12:15 pm
6 Pack Abs Bonnie
Oct 4 @ 12:15 pm – 1:00 pm
 
30 HIIT Lisa 5:30 pm
30 HIIT Lisa
Oct 4 @ 5:30 pm – 6:00 pm
 
Barre Fitness Fiona 5:30 pm
Barre Fitness Fiona
Oct 4 @ 5:30 pm – 6:30 pm
Studio 1
Children’s Floor Hockey (4-7) 5:30 pm
Children’s Floor Hockey (4-7)
Oct 4 @ 5:30 pm – 6:15 pm
 
Supervised Swim Weekday 5:30 pm
Supervised Swim Weekday
Oct 4 @ 5:30 pm – 8:00 pm
 
300 Calorie Spinning Val 6:00 pm
300 Calorie Spinning Val
Oct 4 @ 6:00 pm – 7:00 pm
 
Children’s Floor Hockey (7+) 6:15 pm
Children’s Floor Hockey (7+)
Oct 4 @ 6:15 pm – 7:00 pm
 
Ballet 6:30 pm
Ballet
Oct 4 @ 6:30 pm – 7:30 pm
 
Beginner Karate (Ages 7-12) 6:30 pm
Beginner Karate (Ages 7-12)
Oct 4 @ 6:30 pm – 7:30 pm
Studio 4. Free to child members, $10 child of member
Children’s Intermediate Karate (Ages 7-12) 6:30 pm
Children’s Intermediate Karate (Ages 7-12)
Oct 4 @ 6:30 pm – 7:30 pm
Studio 4. Free to child members, $10 child of member
Fundamentals of Yoga Michelle 6:30 pm
Fundamentals of Yoga Michelle
Oct 4 @ 6:30 pm – 7:30 pm
 
POWER Express Val 6:30 pm
POWER Express Val
Oct 4 @ 6:30 pm – 7:15 pm
 
Small Group TRX Lisa 6:30 pm
Small Group TRX Lisa
Oct 4 @ 6:30 pm – 7:30 pm
 
ZUMBA Dana (Studio 2) 6:30 pm
ZUMBA Dana (Studio 2)
Oct 4 @ 6:30 pm – 7:30 pm
 
Adult Karate (Studio 4) 8:00 pm
Adult Karate (Studio 4)
Oct 4 @ 8:00 pm – 9:00 pm
 
Teen/Adult Karate (13+) 8:00 pm
Teen/Adult Karate (13+)
Oct 4 @ 8:00 pm – 9:15 pm
 
Vinyasa Flow Michelle 8:00 pm
Vinyasa Flow Michelle
Oct 4 @ 8:00 pm – 9:15 pm
 
8
Spinning with Dona/Amy (45) 6:00 am
Spinning with Dona/Amy (45)
Oct 8 @ 6:00 am – 6:45 am
 
30 min HIIT Lisa 6:15 am
30 min HIIT Lisa
Oct 8 @ 6:15 am – 6:45 am
 
Adventure Zone 9:00 am
Adventure Zone
Oct 8 @ 9:00 am – 9:00 pm
 
Walk it Off Suz/Cathy (Mon) Val (Wed) 9:00 am
Tabata 20’s Juke 9:15 am
Tabata 20’s Juke
Oct 8 @ 9:15 am – 10:15 am
 
Spinning Jeanne 9:30 am
Spinning Jeanne
Oct 8 @ 9:30 am – 10:30 am
 
Aquafit Suz 10:30 am
Aquafit Suz
Oct 8 @ 10:30 am – 11:15 am
 
CENTERGY Candlelight Val 10:30 am
CENTERGY Candlelight Val
Oct 8 @ 10:30 am – 11:30 am
 
Vinyasa Flow Kelly 12:00 pm
Vinyasa Flow Kelly
Oct 8 @ 12:00 pm – 12:55 pm
Hot Yoga Studio
30 HIIT Lisa 12:15 pm
30 HIIT Lisa
Oct 8 @ 12:15 pm – 12:45 pm
TRX Cage
Spinning Val 12:15 pm
Spinning Val
Oct 8 @ 12:15 pm – 1:00 pm
 
Children’s Basketball (4-7) 5:30 pm
Children’s Basketball (4-7)
Oct 8 @ 5:30 pm – 6:15 pm
 
Supervised Swim Weekday 5:30 pm
Supervised Swim Weekday
Oct 8 @ 5:30 pm – 8:00 pm
 
Sweat & Shred Lisa 5:30 pm
Sweat & Shred Lisa
Oct 8 @ 5:30 pm – 6:30 pm
 
30 Minute Abs Val/Cathy 6:00 pm
30 Minute Abs Val/Cathy
Oct 8 @ 6:00 pm – 6:30 pm
 
Children’s Basketball (8-12) 6:15 pm
Children’s Basketball (8-12)
Oct 8 @ 6:15 pm – 7:00 pm
 
Aqua HIIT 6:30 pm
Aqua HIIT
Oct 8 @ 6:30 pm – 7:00 pm
 
BLAST Kristy (Studio 1) 6:30 pm
BLAST Kristy (Studio 1)
Oct 8 @ 6:30 pm – 7:30 pm
 
Spinning Cathy/Kevin 6:30 pm
Spinning Cathy/Kevin
Oct 8 @ 6:30 pm – 7:30 pm
 
Karate (Age 13+) 7:00 pm
Karate (Age 13+)
Oct 8 @ 7:00 pm – 9:00 pm
Studio 4. Free to child members, $10 child of member
Belly Fit Express Kristina 7:15 pm
Belly Fit Express Kristina
Oct 8 @ 7:15 pm – 8:00 pm
 
Adult Drop in Basketball (16+) 7:30 pm
Adult Drop in Basketball (16+)
Oct 8 @ 7:30 pm – 9:00 pm
 
Adult Karate (Studio 4) 7:30 pm
Adult Karate (Studio 4)
Oct 8 @ 7:30 pm – 8:30 pm
 
CENTERGY Grace 7:30 pm
CENTERGY Grace
Oct 8 @ 7:30 pm – 8:30 pm
 
Yin Yang Michelle 8:00 pm
Yin Yang Michelle
Oct 8 @ 8:00 pm – 9:00 pm
Hot Yoga Studio
9
Early Morning Practice (Yoga) Ashley 6:15 am
Early Morning Practice (Yoga) Ashley
Oct 9 @ 6:15 am – 7:05 am
Hot Yoga Studio
Adventure Zone 9:00 am
Adventure Zone
Oct 9 @ 9:00 am – 9:00 pm
 
ZUMBA Dana 9:15 am
ZUMBA Dana
Oct 9 @ 9:15 am – 10:15 am
 
Barre Fitness with Fiona 9:30 am
Barre Fitness with Fiona
Oct 9 @ 9:30 am – 10:30 am
Studio 1
Aquafit Nicol 10:30 am
Aquafit Nicol
Oct 9 @ 10:30 am – 11:30 am
 
Stretch and Restore Val 10:30 am
Stretch and Restore Val
Oct 9 @ 10:30 am – 11:30 am
 
6 Pack Abs Val 12:15 pm
6 Pack Abs Val
Oct 9 @ 12:15 pm – 1:00 pm
 
30 HIIT Amy 5:30 pm
30 HIIT Amy
Oct 9 @ 5:30 pm – 6:00 pm
 
Children’s Obstacle Course 5:30 pm
Children’s Obstacle Course
Oct 9 @ 5:30 pm – 6:30 pm
 
Supervised Swim Weekday 5:30 pm
Supervised Swim Weekday
Oct 9 @ 5:30 pm – 8:00 pm
 
CENTERGY Cheryl 6:00 pm
CENTERGY Cheryl
Oct 9 @ 6:00 pm – 7:00 pm
 
300 Calorie Spinning Tiina 6:30 pm
300 Calorie Spinning Tiina
Oct 9 @ 6:30 pm – 7:00 pm
 
Legs, Bums, & Tums Cathy 6:30 pm
Legs, Bums, & Tums Cathy
Oct 9 @ 6:30 pm – 7:15 pm
 
Gentle Yoga Ivana 7:00 pm
Gentle Yoga Ivana
Oct 9 @ 7:00 pm – 8:00 pm
 
POWER Express Tiina 7:00 pm
POWER Express Tiina
Oct 9 @ 7:00 pm – 7:45 pm
 
Adult Drop in Volleyball (16+) 7:30 pm
Adult Drop in Volleyball (16+)
Oct 9 @ 7:30 pm – 9:00 pm
 
Gentle Yoga Andrea/Emily 8:00 pm
Gentle Yoga Andrea/Emily
Oct 9 @ 8:00 pm – 9:00 pm
 
Spinning with Simon/Amy (45) 6:00 am
Spinning with Simon/Amy (45)
Oct 10 @ 6:00 am – 6:45 am
 
30 Min HIIT Lisa/Tricia 6:15 am
30 Min HIIT Lisa/Tricia
Oct 10 @ 6:15 am – 6:45 am
 
CENTERGY Suz 6:45 am
CENTERGY Suz
Oct 10 @ 6:45 am – 7:45 am
 
Adventure Zone 9:00 am
Adventure Zone
Oct 10 @ 9:00 am – 9:00 pm
 
Walk it Off Suz/Cathy (Mon) Val (Wed) 9:00 am
Walk it Off Suz/Cathy (Mon) Val (Wed)
Oct 10 @ 9:00 am – 10:00 am
 
Cardio Fusion Suz 9:15 am
Cardio Fusion Suz
Oct 10 @ 9:15 am – 10:15 am
 
Spinning Steph/Jeanne 9:30 am
Spinning Steph/Jeanne
Oct 10 @ 9:30 am – 10:30 am
 
Aquafit Val 10:30 am
Aquafit Val
Oct 10 @ 10:30 am – 11:30 am
 
POWER Jeanne 10:30 am
POWER Jeanne
Oct 10 @ 10:30 am – 11:30 am
 
POWER Val 12:00 pm
POWER Val
Oct 10 @ 12:00 pm – 1:00 pm
 
Vinyasa Flow Dustin 12:00 pm
Vinyasa Flow Dustin
Oct 10 @ 12:00 pm – 12:55 pm
Hot Yoga Studio
30 HIIT Lisa 12:15 pm
30 HIIT Lisa
Oct 10 @ 12:15 pm – 12:45 pm
TRX Cage
Children’s Dodgeball (ages 4-7) 5:30 pm
Children’s Dodgeball (ages 4-7)
Oct 10 @ 5:30 pm – 6:15 pm
 
Kettlebell HIIT 5:30 pm
Kettlebell HIIT
Oct 10 @ 5:30 pm – 6:15 pm
 
Pilates Mat Mary 5:30 pm
Pilates Mat Mary
Oct 10 @ 5:30 pm – 6:30 pm
 
Supervised Swim Weekday 5:30 pm
Supervised Swim Weekday
Oct 10 @ 5:30 pm – 8:00 pm
 
Children’s Dodgeball (ages 8-12) 6:15 pm
Children’s Dodgeball (ages 8-12)
Oct 10 @ 6:15 pm – 7:00 pm
 
Aquafit Sue B/Kristy 6:30 pm
Aquafit Sue B/Kristy
Oct 10 @ 6:30 pm – 7:30 pm
 
POWER Mary 6:30 pm
POWER Mary
Oct 10 @ 6:30 pm – 7:30 pm
 
Stretch Meditation (Warm) Sonya 6:30 pm
Stretch Meditation (Warm) Sonya
Oct 10 @ 6:30 pm – 7:30 pm
Hot Yoga Studio
Spinning Greg Pace 7:00 pm
Spinning Greg Pace
Oct 10 @ 7:00 pm – 8:00 pm
 
Yin Yang Laura 8:00 pm
Yin Yang Laura
Oct 10 @ 8:00 pm – 9:00 pm
 
Early Morning Practice (Yoga) Ashley 6:15 am
Early Morning Practice (Yoga) Ashley
Oct 11 @ 6:15 am – 7:05 am
Hot Yoga Studio
Adventure Zone 9:00 am
Adventure Zone
Oct 11 @ 9:00 am – 9:00 pm
 
BARRE Sinead 9:15 am
BARRE Sinead
Oct 11 @ 9:15 am – 10:15 am
Yoga Studio
Core and More Juke 9:15 am
Core and More Juke
Oct 11 @ 9:15 am – 10:15 am
 
Aquafit Mary 9:30 am
Aquafit Mary
Oct 11 @ 9:30 am – 10:30 am
 
6 Pack Abs Bonnie 12:15 pm
6 Pack Abs Bonnie
Oct 11 @ 12:15 pm – 1:00 pm
 
30 HIIT Lisa 5:30 pm
30 HIIT Lisa
Oct 11 @ 5:30 pm – 6:00 pm
 
Barre Fitness Fiona 5:30 pm
Barre Fitness Fiona
Oct 11 @ 5:30 pm – 6:30 pm
Studio 1
Children’s Floor Hockey (4-7) 5:30 pm
Children’s Floor Hockey (4-7)
Oct 11 @ 5:30 pm – 6:15 pm
 
Supervised Swim Weekday 5:30 pm
Supervised Swim Weekday
Oct 11 @ 5:30 pm – 8:00 pm
 
300 Calorie Spinning Val 6:00 pm
300 Calorie Spinning Val
Oct 11 @ 6:00 pm – 7:00 pm
 
Children’s Floor Hockey (7+) 6:15 pm
Children’s Floor Hockey (7+)
Oct 11 @ 6:15 pm – 7:00 pm
 
Ballet 6:30 pm
Ballet
Oct 11 @ 6:30 pm – 7:30 pm
 
Beginner Karate (Ages 7-12) 6:30 pm
Beginner Karate (Ages 7-12)
Oct 11 @ 6:30 pm – 7:30 pm
Studio 4. Free to child members, $10 child of member
Children’s Intermediate Karate (Ages 7-12) 6:30 pm
Children’s Intermediate Karate (Ages 7-12)
Oct 11 @ 6:30 pm – 7:30 pm
Studio 4. Free to child members, $10 child of member
Fundamentals of Yoga Michelle 6:30 pm
Fundamentals of Yoga Michelle
Oct 11 @ 6:30 pm – 7:30 pm
 
POWER Express Val 6:30 pm
POWER Express Val
Oct 11 @ 6:30 pm – 7:15 pm
 
Small Group TRX Lisa 6:30 pm
Small Group TRX Lisa
Oct 11 @ 6:30 pm – 7:30 pm
 
ZUMBA Dana (Studio 2) 6:30 pm
ZUMBA Dana (Studio 2)
Oct 11 @ 6:30 pm – 7:30 pm
 
Adult Karate (Studio 4) 8:00 pm
Adult Karate (Studio 4)
Oct 11 @ 8:00 pm – 9:00 pm
 
Teen/Adult Karate (13+) 8:00 pm
Teen/Adult Karate (13+)
Oct 11 @ 8:00 pm – 9:15 pm
 
Vinyasa Flow Michelle 8:00 pm
Vinyasa Flow Michelle
Oct 11 @ 8:00 pm – 9:15 pm